globe

Výzkum kmenových buněk

Dino-Lite pomáhá při výzkumu kmenových buněk

Moduly elasticity kmenových buněk lze zjistit různými způsoby, např. nano zkoumáním. Během tohoto procesu provede tzv. "sonda" otisk na povrch materiálů. Pružnost lze vypočítat změřením hloubky. To, co dělá Piuma Nano Indenter vyrobený společností Optics 11 z Amsterodamu, je celkem snadné. Manažer pro rozvoj Niek Rijnveld vysvětluje vyzkum a osvětluje úlohu Dino-Lite v tomto procesu.Quote box stemcell

Kmenové buňky

stem cell researchVýzkum potenciálu kmenových buněk je stále na počátku. Řada vědců a výzkumných týmů z celého světa zkoumá jejich možnosti. Kmenová buňka, "cellula praecursoria", je buňka, která se dokáže změnit na jiný typ buňky. Kmenové buňky se dokážou změnit např. na chrupavkové buňky, buňky ledvin nebo plic. Tato schopnost přilákala pozornost vědců, neboť v teorii umožňuje vytvořit např. ucho nebo plíce mimo tělo. Nicméně, kmenové buňky nevyrostou přes noc. "Musí být přidány na základní materiál, tzv. lešení," uvedl Rijnveld. "Elastičnost základního materiálu částečně určuje elastičnost konečného materiálu. To je důležité např při pěstování chrupavky ucha, kdy potřebujete měkkou chrupavku, ale kdybyste potřebovali vypěstovat chrupavku pro koleno, budete potřebovat tvrdou chrupavku. Kromě toho to není jen DNA, která určí konečnou elastičnost. Jsou to i vnější faktory, např. elastičnost základu. Kromě toho chceme rovněž znát elastičnost výsledné tkáně, abychom mohli určit, zda tkáň splňuje výchozí požadavky."

Vědci chtějí znát přesnou elastičnost základního materiálu, a nyní to mohou dokázat díky mladé společnosti Piuma Nano Indenter, výrobci Optics 11, která momentálně zaměstnává deset lidí. Měření a struktura se zachycují pomocí USB mikroskopu Dino-Lite s 1,3 megapixely ze série Edge, který je do Piuma Nano Indenter zabudovaný.

Měření světlem
Quote box stemcell 3

stem cell researchMěření elasticity se neprovádí v milimetrech, ale v nanometrech. Nanometr je jedna miliardtina metru. Chcete-li získat představu o velikosti: nehet roste pět až deset nanometrů za minutu. Vlastní měření se provádí s ohledem prostřednictvím skleněného vlákna, který visí nad pásem skla. Pás skla je upevněn na jedné straně tak, aby se mohl volně ohýbat na druhé straně. Ohýbání se měří stanovením vzdálenost od světla na pásu skla. Na konci pásu skla je tak zvaný "sonda", který tlačí materiál pro zkoušení. Takové sondy mohou být z různých materiálů, obecně ve tvaru kapky za účelem zjištění pružnosti materiálu, které mají být zkoumány tak přesně, jak je to možné.

Celý proces měření je zaznamenán pomocí mikroskopu Dino-Lite s 1,3 megapixelem. Mikroskop zobrazí vzorek a sondu a může ukázat, jak se měření provádí na různých místech vzorku. Malé změny v pružnosti mohou mít významné důsledky pro vývoj buněk. Dino-Lite ukazuje tento proces měření velmi jasně a podporuje pozorované měření, vysvětuje případné odchylky v měření. "Je to nejlepší USB mikroskop, který se nám podařilo najít," říká Rijnveld. "Vyzkoušeli jsme řadu digitálních mikroskopů, ale Dino-Lite je ten nejlepší mikroskop za přijatelnou cenu. Vestavěná LED světla jsou pro nás přidanou hodnotou, vědci mohou sledovat výsledky na obrazovce notebooku připojeného k nano tělísku. Mohou zcela zaznamenávat měření, ale také se mohou rozhodnout pro zachycení pouze části měření. Dino-Lite splňuje všechny naše požadavky, a proto Dino-Lite je standardní součástí každého PIUMA Nano tělíska, který je dodáván."

AD7013MZT

AD7013MZT-relatedDino-Lite AD7013MZT má 5 megapixelů senzor pro kříšťálově čité obrázky, a to i při velkém zvětšení. Zabudovaný polarizér redukuje odlesky na lesklých materiálech, jakými jsou například kovy, plasty, klenoty, elektronika atd.

Více informací...

MS33W Stojan

MS33WKruhová kovová základna s pohyblivým obloukem a držákem Dino-Lite. MS33W má možnost nastavení výšky (cca 15 mm) otočným knoflíkem na základně.

Více informací...

MS23B

MS23BKloubová stolní svorka MS23B umožňuje připevnit stojan ke stolní desce nebo na jakýkoli povrch až 3 cm tlustý.

Více informací...

AM4113ZT

AM4113ZT-relatedDíky možnosti pozorování s pomocí speciálního polarizačního filtru je mikroskop AM4113ZT správnou volbou pro materiály s vysokým leskem, například plasty a kovy.

Více informací...

AM7013MZT

AM7013MZT-relatedDino-Lite AM7013MZT má 5 megapixelů senzor pro kříšťálově čité obrázky, a to i při velkém zvětšení. Zabudovaný polarizér redukuje odlesky na lesklých materiálech.

Více informací...

AM4013MZTL

AM4013MZTL-relatedS pomocí speciálního polarizačního filtru je mikroskop AM4013MZTL správnou volbou pro materiály s vysokým leskem, například plasty a kovy. Tento model rovněž vyniká hliníkovým pláštěm, který nabízí zvýšenou ochranu a odolnost, dobře vypadá a je příjemný na omak.

Více informací...

RK-06-AE Stojan

MS36BStojan Dino-Lite RK-06-AE je pevné a stabilní stojanové řešení středního dosahu, které lze používat pro všechny digitální mikroskopy Dino-Lite. Je vyroben z nerezové oceli a lehkého hliníku a nabízí přesné a jemné seřizování zaostření a funkci rychlého vertikálního uvolnění.

Více informací...

AM4013MT

AM4013MT-relatedDino-Lite Pro s hliníkovým pláštěm a funkcí Microtouch. Robustní kryt z hliníkové slitiny zajišťuje rozšířenou ochranu a ten nejlepší vzhled a dojem.

Více informací...