globe

Kryminalistyczne badanie pisma ręcznego

Niezwykle ostre zdjęcia szczegółów tekstu

Wil Fagel jest ekspertem pisma ręcznego z Amsterdamu. Przeprowadza on badania kryminalistyczne i dzięki swojemu 35-letniemu doświadczeniu oraz doskonałej precyzji potrafi określić, czy pismo ręczne należy do konkretnej osoby. Na jego biurku stoi mikroskop stereoskopowy do analizowania szczegółów tekstów pisanych ręcznie. Jednakże, oprócz tego tradycyjnego mikroskopu, często używa on mikroskopu cyfrowego firmy Dino-Lite. „Zawsze zabieram ze sobą to urządzenie, kiedy wybieram się na miejsce badania pisma ręcznego, np. do kancelarii notarialnej. Jednak Dino-Lite idealnie nadaje się także do robienia niezwykle ostrych zdjęć cyfrowych wyróżniających się szczegółów w tekście pisanym ręcznie, w mojej własnej pracowni.”

Burr striations featheringZe względu na swoje doświadczenie Wil Fagel wzywany jest do spraw cywilnych i karnych. Jest on zarejestrowanym ekspertem pisma ręcznego w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, wcześniej współpracował z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w byłej Jugosławii, a obecnie aktywnie działa na Holenderskim Instytucie Kryminalistyki (NFI) oraz w kilku innych organizacjach. O Dino-Lite dowiedział się od kolegi z tego instytutu. Wybrał model AM4113T-FVW. „Przy jego użyciu ogląda się obiekty w świetle białym. Nie w żółtym świetle lampy lecz w świetle dziennym. Tak lepiej się ogląda. W tym modelu przydatna jest również możliwość przełączania między światłem białym a promieniami nadfioletowymi. W zależności od długości fali, można wychwycić subtelne różnice w kolorze lub, czy na przykład ktoś nie dopisał zera do sumy na rachunku.”

Przy pomocy Dino-Lite badacz ujawnia elementy w miejscu, które wydaje się być niezauważalne dla przeciętnego oglądacza. Jak dokładnie przebiegają skrzyżowane linie w literze lub podpisie, z którego kierunku postawiono kropkę nad literą, białe „rozdrobnione ślady” w linii napisanej długopisem wskazujące na to, czy kółko obraca się wprawo, czy w lewo – wszystko to przyczynia się do zidentyfikowania autora badanego tekstu lub autentyczności podpisu. Co jest prawdziwe, a co sfałszowane? Odpowiedź na to pytanie może zadecydować o znacznej różnicy finansowej. Pewnego razu Fagel badał podpis na kilku akwafortach przypisanych słynnemu artyście Antonowi Heyboerowi. „Nie mogłem ocenić autentyczności na podstawie samych akwafort, jednak jasne było to, że podpisy na nich różniły się od podpisu samego artysty.”

Badacz nadal ceni swój solidny mikroskop stereoskopowy stojący na jego biurku, jednak podkreśla, że nie może już obejść się bez tego drugiego przenośnego urządzenia. „Ponieważ tak często przebywam w terenie badając pismo odręczne, Dino-Lite stał się niezbędnym elementem mojej pracy.”

Zobacz także: www.wffo.nl

 

„Za przydatną uważam możliwość przełączania między światłem białym a promieniami nadfioletowymi”

 

 

 

„Dino-Lite jest niezbędnym elementem pracy w terenie”

AD7013MZT

AD7013MZT-relatedDino-Lite AD7013MZT posiada czujnik 5 megapikseli dla wyrazistych zdjęć, nawet przy dużym powiększeniu. Wbudowany filtr polaryzacyjny zmniejsza efekt błysku materiałów odbijających światło takich jak metale, tworzywa sztuczne, biżuteria, artykuły elektroniczne itp.

Czytaj więcej...

MS33W Statyw

MS33WOkrągła metalowa podstawa z elastycznym ramieniem i uchwytem dla Dino-Lite. MS33W ma możliwość zmiany wysokości (średnio 15 mm) z podstawą na obrotowej gałce.

Czytaj więcej...

MS23B

MS23BStatyw do blatu MS23B może zostać umocowany do blatu o grubości do 3 cm.

Czytaj więcej...

AM4113ZT

AM4113ZT-relatedDzięki użyciu specjalnego filtra polaryzującego, AM4113ZT jest właściwym wyborem do pracy z odbijającymi światło materiałami, takimi jak plastik i metal.

Czytaj więcej...

AM7013MZT

AM7013MZT-relatedDino-Lite AM7013MZT posiada czujnik 5 megapikseli dla wyrazistych zdjęć, nawet przy dużym powiększeniu. Wbudowany filtr polaryzacyjny zmniejsza efekt błysku materiałów odbijających światło.

Czytaj więcej...

AD4013MZTL

AD4013MZTL-relatedAD4013MZTL jest właściwym wyborem do pracy z odbijającymi światło materiałami. Ten model MZTL umożliwia pracę w dużej odległości od obiektu oraz posiada obudowę ze stopu aluminium.

Czytaj więcej...

AM4013MZTL

AM4013MZTL-relatedDzięki użyciu specjalnego filtra polaryzującego, AM4013MZTL jest właściwym wyborem do pracy z odbijającymi światło materiałami, takimi jak plastik i metal. Aluminiowa obudowa oferuje dodatkową ochronę i trwałość oraz posiada najlepszy wygląd i dotyk.

Czytaj więcej...

AM4113ZTL

AM4113ZTL-relatedDzięki użyciu specjalnego filtra polaryzującego, AM4113ZTL jest właściwym wyborem do pracy z odbijającymi światło materiałami, takimi jak plastik i metal.

Czytaj więcej...

RK-06-AE Statyw

MS36B Stelaż Dino-Lite RK-06-AE to trwały stelaż średnich rozmiarów mający zastosowanie dla wszystkich mikroskopów cyfrowych Dino-Lite. Zbudowany ze stali nierdzewnej i lekkiego aluminium zapewnia precyzyjną regulację ogniskowych oraz pionowy szybkozwalniacz.

Czytaj więcej...

AM4013MT

AM4013MT-relatedDino-Lite Pro z obudową ze stopu aluminium (z Microtouch). Aluminiowa obudowa oferuje dodatkową ochronę i trwałość oraz posiada najlepszy wygląd i dotyk.

Czytaj więcej...