globe

Bilimsel araştırma

Dino-Lite Afrika'daki yüksek eğitimi destekliyor

Quote-box-sci-res-1

Tom Baden Güney Almanya'da Tübingen Üniversitesi'nde doktora yapan bir nörobilimadamıdor. Araştırması esas olarak farelerin görmesine odaklanmıştır. İsviçre Lozan Üniversitesi'nden meslektaşı Lucia Prieto ile birlikte, yakın zamanda "TReND in Africa" gönüllü örgütünü kurdu. Kısaltmanın anlamı Kalkınma için Nörobilim Eğitimi ve Araştırması. Ayrıca Uganda Kampala Uluslararası Üniversitesi'nden Sadiq Yusuf, TReND in Africa'nın kuruluşunda yer aldı. Dino-Lite örgüt için çeşitli dijital mikroskoplar bağışladı. Tom: "Tamamen gönderilen hediyeler ve ikinci el laboratuar malzemeleriyle çalıştığımız için bu bağıştan çok mutluyuz.

Çok uygun

TReND in Africa nörobilim ve nörogenetik alanında Afrika ülkelerinden çıkan bilim adamları hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor. "Bu sene bu yaz okulunu düzenleyişimizin 3. yılı", diyor Tom Baden. "Biz nörobilimler ve nörogenetiği sahada Afrika'nın her yerinden gelen öğrencilere öğretiyoruz. Geleneksel olarak, bu alandaki bir çok araştırma fareler ve sıçanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir, ancak bu test hayvanları oldukça pahalıdır. Bu nedenle öğrencilerimize çok daha ucuz ve nörobilimsel sorular için geniş bir yelpazede model sistemler olarak uygun olan meyve sinekleri ve diğer böcekler ile çalışmayı öğretiyoruz.

Quote-box-sci-res-2Dino-Lite transjenik meyve sinekleri ile çalışma için çok uygundur. "Doğru filtreler ile birlikte, UV ışığı ile Dino-Lite meyve sinekleri ve onların larvalarında genetik olarak kodlanmış floresan belirteçlerini görselleştirmek için çalışabilir. Öğrencilere elektrofizyolojik tekniklerin temellerini öğretmek için bu tip cırcır ve hamamböceği gibi büyük omurgasızların diseksiyonunu kullanıyoruz. Yerleşik LED'lerin beyaz ışığı için bu çok yararlıdır. Dino-Lite'ın kullanımı kolay ve çok yüksek bir görüntü kalitesine sahip. Biz laboratuvarda bilgisayarların ekranlarında görüntülere bakıyoruz."

Yaz kursu sonunda Baden Dino-Lite'ları geride bıraktı. Tom: "Hedefimiz sadece bilgi aktarımı değil, aynı zamanda Afrika'daki yüksek eğitim seviyesini artırmak için yardımcı olmak. Bilgiyi getirerek ve geride öğretim materyalleri bırakarak üniversite öğrencilerinin daha yüksek bir seviyeye ulaşabilmelerini ve Afrikalı bilim adamlarının sayısının artmasını umuyoruz."