globe

Enjeksiyon kalıpları üretimi

Dino-Lite olmadan kapak yok

Farkında olmayabilirsiniz ama her açtığınızda kapağın arkasında gizli bir bilim parçası yatıyor. Kapaklar sadece mükemmel bir şekilde kapatmamalı, aynı zamanda kolayca işlenmeli ve her tüketici tarafından kolayca açılabilmelidir. İsviçreli Corvaglia Grubu, tüm bu konuların farkında.Quote box injection molds 1

microscope with stand

 

İsviçre Eschlikon merkezli Corvaglia grubu, CorvagliaMould AG ve Corvaglia Closures AG'den oluşur. CorvagliaMould AG, Corvaglia Closures AG ve diğerlerinin PET şişe içerisindeki her türlü içeceğin kapaklarını üretmek için kullandığı enjeksiyon kalıplarını tasarlar ve test eder. Carsten Peil, CorvagliaMould AG'de Araştırma Mühendisliği Başkanıdır: "Dünyadaki tüm PET şişe kapaklarının yaklaşık yüzde 20'si bizim tarafımızdan üretilen enjeksiyon kalıpları ile yapılır. Corvaglia Closures AG asitli ve asitsiz alkolsüz içeceklerden meyve sularına, çok geniş bir ürün yelpazesi için tüm önemli markalara bağlantı elemanları tedarik etmektedir. Meyve suları genellikle kapaklarımızın da aseptik olmasını gerektirecek şekilde aseptik şişelenir. Bu da mühürlenmelerine rağmen çıkarılması kolay kapak tasarımı talebi oluşturmaktadır. Gördüğünüz gibi, enjeksiyon kalıplarının tasarımı ve yapımı, ve kapakların üretimi gerçek bir bilimdir. Kalıp yapımı Dino-Lite USB mikroskopları kullandığımız alanlardan biridir."

 

0,05 gramın ağırlığıQuote box injection molds 2

capEnjeksiyon kalıplarının yapılması, ondalık basamak hassasiyetiyle çalışılan emeği yoğun bir süreçtir. Birçok kalıp düşük ücretli ülkelerde üretilir, ancak CorvagliaMould AG her şeyi kendi bünyesinde yapar. Peil: "Biz başka kimsenin sahip olmadığı bir deneyime sahibiz ve sadece biz mükemmel bir biçimde bitmiş bir ürün elde etmek için gerekli makine ve şirketi içi uzmanlara sahibiz. Biz kapakların üretildiği iki madde, yüksek yoğunluklu polietilen ve polipropilenin nasıl davrandığını tam olarak biliyoruz." CorvagliaMould AG için bile her zaman tüm müşteri gereksinimlerini karşılayan bir kapak oluşturmak bir sorun. "Her zaman maliyetleri azaltmak için mümkün olan en hafif kapağı yapmak denenir. Dünya çapında yıllık yaklaşık 400 milyar içecek kapağı kullanılmaktadır. Bu yüzden 0,05 gramlık hafif bir azalma bile elde etmek büyük bir ekonomik ve ekolojik bir etkiye sahiptir."

Entegrasyon

Enjeksiyon kalıplarını hem üretirken, hem değerlendirirken ve de kalıplardan gelen ürünlerin ilk denetiminde, CorvagliaMould AG tarafından Dino-Lite mikroskoplar kullanılır. Peil: "Çalışanlarımızın çoğunun iyi bir mikroskoba erişimi olması gerekliliğinin yanında çok yönlü ve esnek olması, resim kalitesinin büyütme oranıyla birlikte oldukça iyi olması ve dahili aydınlatma nedeniyle bir dizi Dino-Lite ile çalışmayı seçtik. Tabii ki pahalı bir yüksek kaliteli makine satın almayı seçebilirdik, ancak birkaç Dino-Lite kullanarak ileri geri gitmeyi ve bekleme süresini önlüyoruz. Şimdi herkes kendi bilgisayarı ile bir Dino-Lite kullanabilir. Bu cihazlar bizi tamamen memnun edecek şekilde çalışma sürecine entegre edilmiştir."